شنبه 15 آبان-1389

رازگشایی از علت مرگ جمیله رقصنده ایرانی! (اینجا)

امروز صبح خبر درگذشت جمیله (فاطمه صادقی) منتشر شد، رقصنده و بازیگر معروف سینمای پیش از انقلاب. بگذریم از این سوال که آیا رقص ایرانی آن هم از نوع آبگوشتی اش را می توان هنر فرض کرد یانه؟! و با توجه به اینکه نگارنده حتی در روزگار نوجوانی هم هرگاه به ضرورتی به تماشای فیلمفارسی می نشستم، صحنه های رقصش را دور تند روی تصویر رد می کردم، چرا که عنصری زائد و تحمیلی می دانستم که سازندگان فیلم  برای جذب مخاطب عام (البته از نوع عوامش)در لابلای آن چپانده بودند...اما به هر حال این خبر مرا برد به سالهای میانی دهه شصت که انبوهی از فیلم های فارسی را تما شا کردم.

روزگاری که داشتن و نگاه کردن به ویدئو جرم بود! و از قضا خود ویدئو های «تی سون » آ  روزگار سنگین و نخراشیده بودند که زیاد هم جابجا می شدند و معمولا برای جابجایی آنها را در چمدان های بزرگ سفری می گذاشتند.

آن روزگار کمتر کسی ویدئو داشت، نه فقط به خاطر گران بودنش نسبت  به زمان خود که بیشتر به خاطر جرم بودن و جریمه داشتن آن. به همین خاطر جماعت محروم از فیلمفارسی در اوایل  و میانه دهه شصت، شب های جمعه که می شد می رفتند دنبال کرایه ویدئو. آن روزها اگر کسی یک دستگاه ویدئو داشت و سی چهل تا فیلم فارسی و هندی و یا کمدی کاراته های جکی چان و یا فیلم های آرنولد و استالونه  اصلا نیازی به کار کردن نداشت. چون کرایه ویدئو شبی 500 تومان بود و کرایه هر فیلم 50 تومان. اغلب مردم هم برای اینکه از 24 ساعت کرایه ویدئو استفاده کنند، 10 تا 12 فیلم کرایه می کردند، البته بستگی داشت مخاطب فیلم هندی باشند یا نه، چون فیلمهای هندی 3 ساعته بود و فیلم های کمتری می شد دید!

بنابراین کرایه فیلم ها و خود ویدئو چیزی بود نزدیک هزار تومان برای هر شب؛ با این حساب اگر دوشب در هفته نیز این ویدئو کرایه داده می شد (که حتما اینگونه بود، چون شب جمعه ها که اصلا گیر نمی آمد وب باد چند هفته قبل نوبت می گرفتی!) تقریبا 8000 تومان درآمد داشت که برای آن سالها پول زیادی بود.

یادش بخیر فیلمهایی که جمیله در آنها بازی کرده بود هم زیاد کرایه می رفت، مخصوصا «گل پری جون» و «کج کلا خان» که بیک ایمانوردی در هردو با او همبازی بود و در اولی جمیله دو نقش را بازی کی کردو   در دومی بیک ایمانوردی دو نقش را برعهده داشت... و تا دلتان هم بخواهد پربود از رقص های متنوع جمیله!

فامیل نسبتا نزدیکی داشتم اهل شهرستان که در تهران سرباز بود آخر هفته ها میهمان در خانه ما،خیلی طالب دیدن این دو فیلم بود! بارها سراغ فیلمی محلمان رفتیم تا بالاخره یکبار پیش از دیگران آن هم با سفارش قبلی آنها را برای ما نگاه داشت، آنهم فیلم هایی که بسیار کرایه رفته و دیده شده بودند وبه قول آن سالها، آنقدر تراک داشتند که به سختی می شد خود فیلم را دید. یادم هست همان شب اتفاقی آرامش در حضور دیگران ناصر تقوایی را در لیست طرف ( که عبارت بود از یک برگ کاغذ خط دار که از دفتر های مشق آن زمان کنده شده بود و انقدر باز و بسته شده و داخل جیب رفته و بیرون آورده شده بود که در حال از هم پاشیدن بود) دیدم، اما آرامش در حضور دیگران بر خلاف فیلمهای جمیله، چون به ندرت کرایه رفته و دیده شده بود، به قول آن سالها آینه آینه بود!

امروز هم البته همچنان فیلمفارسی در این دیار طالب دارد و اوج هنر برخی از فیلمسازان این روزگار در نزدیک شدن هرچه بیشتر به همان نمونه های قدیمی فیلمفارسی ست. به هر حال ما هم در بین همین مردم زندگی کردیم، و به قول فروغ سینمای فردین برای ما هم بود و شاید همین رقص های جمیله که آن هم جزئی از نشانه های یک دوران بود که تمام شده و تنها خاطره ای از آنها باقی مانده...

خداوند گناهان همه مارا ببخشاید!

+ نوشته شده در شنبه ۱۵ آبان۱۳۸۹ساعت توسط |